FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

سئو وب سایت

هر وب سایتی نیاز به یک ساختار تعریف شده دارد، زیرا بدون آن، فقط یک مجموعه تصادفی از صفحات و پستهای وبلاگ خواهد بود. همواره ساختار مناسب به سئو وب سایت کمک می کند و کاربران شما به این ساختار نیاز دارند تا بتوانند خودشان در سایت حرکت کنند و از یک صفحه به صفحه دیگر بروند. گوگل همچنین از ساختار وب سایت استفاده می کند تا تعیین کند که چه محتوایی مهم است و چه چیزی کمتر مرتبط است. در این مقاله در مورد ساختار سایت و اینکه این ساختار در طراحی وب سایت چگونه باید باشد صحبت خواهیم کرد.

چرا ساختار طراحی وب سایت مهم است؟

ساختار وب سایت برای استفاده و قابلیت یافتن آن در موتورهای جستجویی مانند گوگل بسیار ضروری است. بسیاری از سایت ها متاسفانه دارای یک ساختاردرست برای هدایت بازدیدکنندگان به اطلاعات مورد نظر خود نیستند. داشتن یک ساختار طراحی شده صریح همچنین منجر به درک بهتر سایت توسط گوگل می شود، بنابراین برای کسانی که در موتورهای جستجو بدنبال موضوع خود هستند بسیار مهم است. بیایید نگاهی دقیق تر به این که چگونه این کار را انجام دهیم بیاندازیم.

اهمیت ساختار درست طراحی وب سایت بعنوان قابلیتی برای استفاده بیشتر سایت:

ساختار وب سایت تأثیر قابل توجهی بر تجربه بازدیدکنندگان از وبسایت (UX) دارد. اگر بازدیدکنندگان نتوانند محصولات و اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند، احتمالا آنها به بازدید کنندگان یا مشتریان منظم تبدیل نمی شوند. به عبارت دیگر، شما باید با طراحی ساختار منظمی برای وب سایت آنها را به سایت خود هدایت کنید. یک  معماری درست سایت به این کار کمک خواهد کرد.

هدایت باید آسان باشد و شما باید پست ها و محصولات خود را دسته بندی کنید و به آنها لینک بدهید تا بتوانند آنها را پیدا کنند. بازدید کنندگان جدید باید بتوانند فورا  آنچه را که نوشته شده یا  بعنوان محصول یا خدمات بفروش گذاشته شده بیابند.

اهمیت ساختار درست طراحی وب سایت برای سئو و بهینه سازی وب سایت (SEO) :

یک ساختار جامع وب سایت به طور چشمگیری شانس رتبه بندی در موتورهای جستجو را بهبود می بخشد. سه دلیل اصلی برای این موضوع وجود دارد:

1- این موضوع یعنی طراحی درست چهارچوب وب سایت به گوگل کمک می کند که ساختارسایت را درک کند.

نحوه ساختن سایت باعث می شود که گوگل با ارزش ترین محتوای وبسایت را بعنوان سرنخی پیدا کرده و آنرا ایندکس کند.این کمک می کند تا موتورهای جستجو در مورد آنچه این وبسایت عمدتا در مورد آن صحبت می کند و یا آنچه که شما بفروش می رسانید را درک کند . ساختار سایت مناسب و معقول همچنین موتورهای جستجو را قادر می سازد تا به سرعت محتوا را پیدا کنند. بنابراين ساختار خوب منجر به رتبه بالاتر در گوگل می شود.

2-طراحی وب سایت بصورت ساختارمند باعث می شود که شما با خودتان رقابت نکنید!!

در سایت ، ممکن است پست های وبلاگ زیادی باشد که کاملا از نظر محتوا و موضوع مشابه باشند. اگر، برای مثال، شما درباره SEO زیاد می نویسید، و ممکن است که پست های متعددی در وبلاگ درباره ساختار سایت داشته باشید،که هر کدام جنبه دیگری را پوشش می دهد. در نتیجه، گوگل نمی تواند تشخیص دهد که کدام یک از این صفحات از نظر شما مهم ترین است ، بنابراین شما با محتوای خود برای رتبه بندی بالا در گوگل با خودتان رقابت خواهید کرد. شما باید به گوگل اجازه دهید بداند کدام صفحه شما از نظر شما مهم است. برای انجام این کار به یک ساختار سازمانی خوب و لینک ها داخلی مناسب  و یک معماری وب سایت طبقه بندی شده نیاز دارید، بنابراین تمام این صفحات می توانند به جای رقابت با هم برای شما و رنک سایت در موتورهای جستجو کار کنند.

3- ساختار مناسب طراحی وب سایت تغییرات در محتوا و محصولات را به کاربران نشان خواهد داد.

محصولاتی که در فروشگاه اینترنتی خود قبلا فروخته اید احتمالا در طول زمان تکامل پیدا می کنند. و ممکن است که برای این محصول محتوائی هم نوشته باشید . شما احتمالا خطوط تولید جدیدی را جایگزین محصولات قدیمی کرده اید یا شما مقالات جدیدی را ایجاد می کنید که در طول زمان قدیمی خواهند شد. در اینجا شما نمی خواهید گوگل محصولات یا پست های قدیمی یا حذف شده ا نمایش دهد، بنابراین شما باید با این تغییرات در ساختار سایت خود مقابله کنید.

ساختار طراحی وب سایت چگونه باید باشد؟

چگونه یک ساختار مستحکم وب سایت باید ساخته شود؟اول ما به یک معماری درست و ایده آل وب سایت را بررسی می کنیم و بعد خواهیم گفت که چگونه باید این ساختار ساخته شود.

ساختار سایت ایده آل

یک نگاه به وضعیت ساختار ایده آل وب سایت می اندازیم:یک وب سایت سازمان یافته مانند یک هرم با سطوح مختلف است :

1-صفحه اصلی

2-طبقه ها یا بخش ها ( Categories ( sections

3-زیرمجموعه ها Subcategories

4-صفحات یا پست ها

صفحه اصلی باید در بالای هرم صفحات باشد. سپس، بعضی از بخش ها یا صفحات در طبقه زیر آن را قرار می گیرند. شما باید بتوانید تمامی مطالب خود را در یکی از این دسته ها قرار دهید. اگر سایت بزرگتر باشد، می توانید این بخش ها یا دسته ها را به زیر مجموعه ها تقسیم کنید. زیر دسته ها یا زیر مجموعه ها می توانند بخودی خود ، صفحات و پست های شخصی شما باشند.

صفحه اصلی وب سایت

در بالای هرم صفحه اصلی است. صفحه اصلی شما باید به عنوان یک مرکز هدایت برای بازدیدکنندگان شما عمل کند. این بدان معنی است که در میان سایر صفحات باید به مهمترین صفحات خود از صفحه اصلی لینک پیوند دهید. با انجام اینکار :

  1. بازدیدکنندگان شما بیشتر احتمال دارد که در صفحاتی قرار بگیرند که می خواهید آنها هدایت شوند؛
  2. شما به گوگل نشان می دهید که این صفحات مهم هستند.

در پایین این مقاله ما به شما کمک خواهیم کرد که تا بفهمید که کدام صفحات شما برای کسب و کار ضروری است.

مراقب باشید و سعی نکنید به صفحات داخلی از صفحه اصلی بیش از حد پیوند دهید، زیرا این امر باعث در هم ریختگی می شود. و یک صفحه اصلی در هم ریخته، نمی تواند بازدیدکنندگان شما را به هر جایی از سایت هدایت کند. اگر می خواهید صفحه اصلی خود را بهینه سازی کنید، تکنیک های دیگری وجود دارد که می توانید انجام دهید. برای درک این تکنیک ها می توانید مقاله چگونه صفحه اصلی خودرا سئو(SEO) کنیم؟ مطالعه کنید.

منو های هدایت کننده

علاوه بر داشتن یک صفحه اصلی که به خوبی ساختار یافته شده باشد ، مهم است که یک منوی ناوبری واضح در سایت خود ایجاد کنید. منوی اصلی وب سایت متشکل از دو عنصر اصلی است: منو و breadcrumbs.

منو

اول بیایید نگاهی به منو بیاندازیم  . منوی وب سایت رایج ترین توع کمک در وب سایت ها برای بازدیدکنندگانی است که داخل آنها در حال  گذار هستند و این بهترین چیزی است که شما می خواهید . بازدیدکنندگان از منوی شما برای پیدا کردن صفحاتی در وب سایت استفاده می کنند. این به آنها کمک می کند که ساختار طراحی شده  وب سایت را درک کنند. به همین دلیل است که دسته اصلی محصولات یا خدمات در سایت باید در منو در صفحه اصلی شما قرار داشته باشند.

علاوه بر این، همیشه همه چیز را تنها در یک منو قرار ندهید. اگر سایت بزرگی با تعداد زیادی دسته بندی دارید، این کار ممکن است باعث شود وبسایت بهم ریخته شود و منوی اصلی شما یک نمایش ضعیف از بقیه سایت باشد. هرجایی که فکر می کنید منطقی است، یک منوی دوم ایجاد کنید.

به عنوان مثال، eBay دارای یک منو در بالای صفحه است که به آن top bar menu می گویند و علاوه بر آن یک منوی اصلی نیز دارد. این منوی نوار بالا به صفحات مهم که در خارج از مفهوم فروشگاه هستند پیوند می دهد، مانند صفحاتی که با حساب شخصی بازدید کننده در سایت مرتبط است. منوی اصلی نشان دهنده مهمترین دسته بندی محصولات در eBay است.

در نهایت ، نباید لینک های بیشماری را به منوی خود اضافه کنید. اگر شما این کار را بکنید ، این لینک ها هم برای کاربران شما و هم برای موتورهای جستجو کمتر ارزشمند خواهند بود.

Breadcrumb

شما با اضافه کردن Breadcrumb  به سایت خود کمک خواهید که برای کاربران واضح تر باشد.Breadcrumb لینک های قابل کلیکی هستند که در بالای صفحات یا پست ها وجود دارند.Breadcrumb ها ساختار سایت شما را منعکس می کنند.آنهابه بازدید کنندگان کمک می کنند تا بفهمند در کجای سایت شما هستند. آنها هم به تجربه کاربری (UX) و هم به سئو سایت شما کمک می کنند.

طبقه بندی ها (Taxonomies)

وردپرس از اصطلاح Taxonomies بعنوان گروهی از محتوا استفاده می کند سایر سیستم ها محتوا نیز دارای چنین اصطلاحی هستند . این اصطلاح درواقع به مجموعه ای از چیزها گفته می شود مانند صفحات وب که به هم شباهت دارند. این گروه بندی از این جهت اهمیت دارد که افرادی که در وب سایت به بدنبال اطلاعات بیشتری در مورد یک موضوع هستند قادر به پیدا کردن مقالات مشابه خواهند بود .شما می توانید محتواهای وب سایت خودتان را به روش های مختلفی دسته بندی کنید . دسته بندی ها در ورد پرس بصورت categories و tags هستند.

دسته بندی ها (Categories)

شما باید پست های وبلاگ یا محصولات خود را در سایت به تعدادی Category تقسیم کنید. اگر این دسته ها بیش از حد بزرگ شوند، شما باید این دسته ها را به زیر دسته تقسیم کنید تا همه چیز در سایت  دارای وضوح کامل باشد. به عنوان مثال، اگر شما یک فروشگاه لباس داشته باشید و کفش های خود را به فروش می رسانید، می توانید تصمیم بگیرید که این طبقه را به تعدادی زیر شاخه تقسیم کنید: چکمه ها، کفش های پاشنه دار و کفش  های بدون پاشنه . همه این زیر شاخه ها حاوی محصولات، در مورد کفش، ولی از نوع خاص است.

اضافه کردن این سلسله مراتب و طبقه بندی به صفحات شما کمک می کند تا کاربر و گوگل هر صفحه ای که شما می نویسید را تشخیص دهند . هنگام اجرای این ساختار ، حتما دسته های اصلی خود را به منوی اصلی سایت اضافه کنید.

برچسب ها (Tags)

ساختار سایت از افزودن تگ ها نیز سود خواهد برد. تفاوت بین یک دسته و یک برچسب بیشتر مربوط به نوع ساختار است. دسته بندی ها سلسله مراتبی هستند و  شما می توانید زیر شاخه ها را ایجاد کنید در حالی که برچسب ها ساختار سلسله مراتبی ندارند. برچسب ها فقط می گویند: "هی، این مقاله یا محصول دارای یک ویژگی خاص است که ممکن است جالب برای یک بازدید کننده باشد."به این فکر کنید: categoryها شامل جدولی از  محتویات وب سایت هستند و برچسب ها شاخص هستند. یک برچسب برای فروشگاه لباس آنلاین که در بالا ذکر شد می تواند یک نام تجاری باشد، برای مثال Timberlands.

سعی نکنید تگهای بیشماری ایجاد کنید. اگر یک برچسب منحصر به فرد جدید برای هر پست یا مقاله اضافه کنید، هیچ ساختاری ایجاد نکرده اید . اطمینان حاصل کنید که هر تگ حداقل دوبار استفاده شود و گروه تگ های شما مقالاتی را که واقعا متعلق به یکدیگر هستند، به اشتراک گذاشته اند.

برخی از تم های وردپرس برچسب ها را با هر پست نمایش می دهند، اما برخی از آنها اینکاررا نمی کنند. اطمینان حاصل کنید که برچسب های شما در جایی بازدیدکنندگان شما دسترسی دارند، ترجیحا در پایین مقاله یا در نوار کناری نمایش داده شوند . گوگل تنها کسی نیست که برچسب ها را دوست دارد: آنها برای بازدیدکنندگان شما نیز مفید هستند، که ممکن است بخواهند بیشتر در مورد همان موضوع را بخوانند.

ایجاد پیوندهای داخلی متنی

کل موضوع ساختار سایت مربوط به گروه بندی کردن و لینک دادن به محتوا در سایت است .پیوندهای متنی، پیوندهای داخلی در صفحات شما هستند که به صفحات دیگر سایت مراجعه می کنند.برای پیوند متنی، محتوای صفحه ای که به آن پیوند می دهید به صفحه فعلی که کاربرآنرامی خواند باید مربوط باشد.

مهمترین صفحات شما احتمالا اغلب در چندین صفحه در سایت به آن لینک داده شده است . فقط به یاد داشته باشید که نه تنها صفحه ای که لینک شده، باید مرتبط باشد  بلکه زمینه محتوای صفحه فعلی هم که لینک در آن قرار دارد نیز مهم است.

گوگل از زمینه لینک های شما برای جمع آوری اطلاعات در مورد صفحه ای که به آن لینک می کنید استفاده می کند.گوگل همیشه از متن لنگر (یا متن پیوند) استفاده می کند تا درک بهتری از صفحه لینک شده داشته باشد ، و این که آیا این صفحه  مربوط است یا نه . و متن لنگر تنها چیزی است که گوگل به آن نگاه می کند. امروزه نیز محتوای اطراف لینک را نیز برای جمع آوری اطلاعات اضافی در نظر می گیرد. گوگل در شناخت واژه ها و مفاهیم مرتبط بهتر شده است. اضافه کردن لینک ها از یک زمینه معنی دار به Google اجازه می دهد به درستی صفحات خود را ارزش گذاری و رتبه بندی کند.

صفحه های فرود (Landing pages)

صفحات فرود صفحاتی هستند که می خواهید مخاطبانتان هنگام پیدا کردن کلمات کلیدی خاصی که برای آن بهینه شده اند این صفحات را پیدا کنند. به عنوان مثال، ما افرادی را می خواهیم که «آموزش رایگان سئو» را جستجو کنند تا در مورد آموزش رایگان ما به نام «سئو برای مبتدیان» به صفحه هدف برسند. شما باید محتوای مهمترین صفحات فرود خود را متناسب با سایر صفحات منظم خود تنظیم کنید.

در اینجا، ما دو نوع صفحه اصلی را مورد بحث قرار می دهیم: صفحات اصلی و صفحات فرود محصول. آنها هر دو صفحه ای هستند که دوست دارید مردم از موتورهای جستجو استفاده کنند تا به آنها برسند ، اما آنها نیاز به یک رویکرد کاملا متفاوت دارند. ما باید بدانیم که نیت کارران از جستجو چیست زیرا شما باید بدانید که مخاطبان شما واقعا چه چیزی را دنبال می کنند.

صفحه فرود محصولات 

صفحات فرود محصول به طور قابل توجهی از مقالات اصلی وب سایت متفاوت است. معمولا مقالات اصلی وب اسیت طولانی است در حالی که صفحات فرود محصول نباید طولانی باشند. به جای مقالات کامل، آنها باید بروی محصول متمرکز  شوند. این صفحات فقط نیاز دارند که بازدیدکنندگان شما را متقاعد کنند ونیازی به نگه داشتن تمام اطلاعات ندارند.

شما قطعا می خواهید با این صفحات رتبه بندی کنید، و این به این معناست که فقط باید محتوا به اندازه ای باشد که برای درک  گوگل در مورد صفحه و کلمه کلیدی آن کافی باشد. از آنجا که مقادیر محتوای مقاله ها می تواند توسط هزاران کلمه ساخته شود، چند صدکلمه  می تواند برای صفحات فرود محصول مناسب باشد. تمرکز اصلی محتوا باید بر روی محصولات شما باشد.

بطور خلاصه ساختار سایت بسیار مهم است و به سئو وب سایت کمک می کند . ساختار طراحی وب سایت خوب هم به بینندگان و هم به گوگل کمک می کند تا درک بهتری از ساختار و طراحی وب سایت داشته باشند.باعث می شود که تغییرات را راحتر انجام دهید و از رقابت با محتوای خود جلوگیری می کند .

سئو وب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP